Možná se zrovna rozhodujete zda s tím zero waste začít, když o tom tolik lidí mluví. Přečtete si výhody, ty vás zaujmou, začnete tedy s motivací eliminovat odpad, ale pak přijde kámen úrazu. První nevýhody, které s tímto životním stylem souvisí.
Najednou zjistíte, že vám to narušení pohodlí, na který jste zvyklí. Ono totiž ze začátku asi budete muset více plánovat a přemýšlet nad jednotlivými kroky. A ano, to může narušit pohodlí. Tak jak se ale říká, že po 21 dnech cvičení se to pro vás stane součástí života, tak i zde si vytvoříte určitou rutinu, začnete myslet a jednat jinak a zero waste bude pro vás automatická věc.
V předchozím článku jste si přečetli, že jednou z výhod zero waste je úspora peněz. Rozhodnete se tedy pořídit ty non toxic udržitelné věci a z cen vás trochu přechází zrak?
Pro někoho může být odrazující vyšší počáteční náklady.
Zde budu ale opět oponovat – všechny ty skleněné dózy, opakované použitelné tašky, bezobalová kosmetika, apod., se dají pořídit i jinak. Za prvé není potřeba měnit všechno hned najednou, nezapomeňte, že je důležité první spotřebovat to, co máte, ať nevytváříte zbytečný odpad. Pytlíčky na zeleninu a pečivo či látková taška se dá ušít i doma ze starého oblečení, utěrek. Různé non toxic nádoby a nádobí se dá koupit z druhé ruky, vyswapovat a nebo si něco z toho pořídit k narozeninám nebo na Vánoce.
Kosmetika nebo čističe se dají doma vyrobit.
Nezapomeňte, prosím, než něco vyhodíte, zeptat se ve svém okolí zda to někdo nechce nebo za něco nevymění nebo zda se to nedá využít i jinak, ale především, pokud už budete vyhazovat, dbejte na správnou recyklaci.
Některým začínajícím se může zdát, že mají omezený výběr. Ano, na každém kroku nenaleznete bezobalový obchod ve kterém najdete potraviny, drogerii a další nezbytnosti.
Avšak drogerie se dá vyrobit i doma a kolikrát k tomu stačí soda, bílý ocet a esenciální olej. Zeleninu a ovoce v obchodech záměrně vybíráme bez obalu a pečivo máme ve vlastním pytlíčku. Bohužel v klasických obchodech si opravdu nenabereme kilo mouky do pytle.
Na stránkách www.bezobaly.cz si můžete vyhledat nejbližší bezobalovou prodejnu.
Co může být pro někoho frustrující je sociální tlak. V dnešní době, kdy vidíme co dělala nějaká Mařenka celý den, a co dostal Pepa ke Dni otců a kam Novákovi jeli letos už podruhé na dovolenou, je velmi těžké utéct srovnávání. Proto může být někdy těžké nesrovnávat se s ostatními, kteří jsou v zero waste komunitě daleko pokročilejší a vyhnout se tak pocitu selhání. Věřte, že každý nějak začínal a že každý drobný krok se počítá. Uvědomte si, že sice Anička už je v zero waste profík a vy si říkáte “kéž bych byla tam, kde je ona”, ale na druhé straně může být Marek a říkat si, že by už chtěl být na vaší “úrovni”.
Zero waste není soutěž, je to životní styl a každý k němu přistupuje svým vlastním tempem a se svým uvědoměním.
Nereálné očekávání – ve snaze dosáhnout absolutního zero waste se můžeme cítit zklamaní, pokud se věci nevydaří podle plánu. Proto, jak jsem již zmiňovala, je potřeba si uvědomit, že jakýkoliv pokrok směrem k menšímu odpadu je hodnotný.